Gönderiler

Çevrimiçi gönderiler

AKADEMİK SANAT için bir kullanıcı kaydınız var mı?
GİRİŞE GİDİNİZ

Kullanıcı adı / şifresine ihtiyacınız var mı?
KAYIT SAYFASINA GİDİNİZ

Çevrim içi gönderi yapmak ve güncel gönderilerin durumunu görmek için kayıt yaptırmanız ve oturum açmanız gerekmektedir.

 

Yazar rehberi

Bilimsel çalışmalar ve ekleri (fotoğraf, şekil, tablo vs.), Microsoft Word programında Times New Roman 12 punto 1,5 satır aralığı ile yazılmış olmalı (Öz ve Abstract 10 punto 1 satır aralığı). Marj ayarları:üst 2.5cm, sol 2.5cm, sağ 2,5cm, alt 2,5 cm, Paragraflararası aralık: önce 0 nk, sonra 6 nk.

 

Gönderi kontrol listesi

Başvuru sürecinde yazarlar gönderilerinin aşağıdaki listede bulunan tüm maddelere uygunluğunu kontrol etmelidirler, bu rehbere uymayan başvurular yazarlara geri gönderilecektir.

 1. Yayın İlkeleri


 2. Aynı sayıda bir yazarın birden fazla makalesi yayınlanamaz.

 3. Dergiye gönderilen yazıların, daha önce yayınlanmamış veya bir başka dergiye yayın için teslim edilmemiş olması gerekir. 

 4. Yayımlanması için gönderilen çalışmaların, akademik yazım kurallarına uyularak ve Türkçe hazırlanmış olması gerekir.

 5. Yayınlanan her türlü çalışmanın yayın hakkı dergiye aittir.

 6. Dergiye gönderilen yazılar, ilgili hakemler tarafından incelendikten sonra yayınlanır.

 7. Hakem ya da editör tarafından düzeltme istenmeyen yazılar kontrol amacıyla da olsa yazara geri gönderilme zorunluluğu yoktur. Ancak yazarın kendisi düzeltme talebinde bulunabilir.

 8. İlgili editör gerekli gördüğü yazım düzeltmelerini kendisi yapabilir. Yine yabancı bir dilde yazılan özeti ilgili editör gerekli görmesi durumunda düzeltebilir.

 9. Çalışmanın başına, yaklaşık 150 sözcükten oluşan Türkçe ve yabancı dilden (İngilizce) Öz ve Anahtar kelimeler konulması gerekmektedir.

 10. Makalelerdeki dipnotlar, APA (American Psychological Association) veya klasik dipnot verme formatında hazırlanıp metin içerisinde verilecektir."

 11. Akademik Sanat Dergisine yazı gönderen yazar sisteme; ad ve soyadını, akademik unvanını, çalıştığı kurumu, telefon numarasını, elektronik posta adresini, varsa çalışmasını destekleyen kurumu belirtmelidir. Ancak istenilen bilgilerin makale dosyasında bulunmaması gerekmektedir.

 12. Dergide yayınlanan yazılarda ileri sürülen görüşler yazarlarını bağlar. Yazıların bütün hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir. 

 13. Dergide yayımlanan yazılar, kaynak gösterilmek şartı ile iktibas edilebilir. Dergiye atfın; yazar, makale adı, akademiksanat dergisi (www.akademiksanat), cilt, sayı, yıl biçiminde yapılması önerilir. 

 14. Yayımlanan yazılara telif ücreti ödenmez. 

 15. Gönderilecek bilimsel çalışmaların 20 sayfayı aşmaması önerilir.

 

Telif hakkı düzenlemesi

Bu dergide eserlerini yayımlayan yazarlar aşağıdaki şartları kabul etmiş bulunmaktadır:

 1. Yazar eserin telif hakkını elinde tutar ve ilk yayımlama hakkını dergiye verir. Eser, yazarının belirtilmesi ve ilk yayımının bu dergide yapılması koşuluyla diğerleri tarafından paylaşılmasıına olanak veren Creative Commons Atrribution lisansı altında lisanslanır.
 2. Yazar, eserin dergide yayımlanmış versiyonunun tam yetki vermeden dağıtımı (örneğin, kurumsal bir veri bankasına gönderilmesi ya da bir kitapta yayımlanması) için ayrı sözleşme düzenlemeleri yapabilir.
 3. Yazarların eserlerini dergiye göndermeden önce ya da gönderi süreci devam ederken internet üzerinden (örneğin, kurumsal veri tabanında ya da kendi web sitelerinde) paylaşmaları teşvik edilir; bu, hem verimli fikir alışverişlerine hem de eserin daha erken ve daha çok atıf almasına yol açabilir (bakınız Açık Erişimin Etkisi).


 Akademik Sanat;
 Gazi Üniversitesi GÜZEL SANATLAR ENSTİTÜSÜ Dergisidir.